Liswarta

Spływ kajakowy Liswartą sun

Według wielu entuzjastów kajakarstwa, rzeka Liswarta jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie ciekawostek w środkowej Polsce. Ta naturalna rzeka przepływa przez malowniczą dolinę, meandrując między łąkami i lasami sosnowymi. Liswarta ma około 93 km długości, a najbardziej odpowiednim odcinkiem do spływu jest około 42-kilometrowy fragment w dolnym biegu rzeki. Można rozpocząć spływ kajakowy w Starokrzepicach i kontynuować wzdłuż rzeki przez Danków, Zawady w gminie Popów, następnie przez Władysławów, aż do ujścia do rzeki Warty we wsi Kule. Po dotarciu do tego punktu można kontynuować spływ wzdłuż rzeki Warty, przechodząc przez Wąsosz Górny w kierunku Działoszyna. W 2020 roku odcinek Liswarty od Starokrzepic do ujścia do Warty został oznakowany. Na rzece wyznaczono miejsca niebezpieczne, punkty przenosek oraz opisano atrakcje turystyczne znajdujące się wzdłuż szlaku kajakowego. Dodatkowo oznakowano również odcinek rzeki Warty, rozpoczynający się od miejscowości Kule (gdzie wpada Liswarta) aż do Działoszyna, który można kontynuować po rozpoczętym na Liswarcie spływie kajakowym.

Przygoda wśród sosnowych lasów i malowniczych ruin zamku

Rzeka Liswarta przepływa przez teren województwa śląskiego na całej swojej długości, która wynosi około 93 km. W przeszłości stanowiła granicę między Małopolską a Wielkopolską, a później również granicę międzypaństwową. Źródła Liswarty znajdują się w małej miejscowości Mzyki, niedaleko Woźnik. Górny bieg rzeki objęty jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”, gdzie rzeka płynie przez naturalną dolinę otoczoną pięknymi lasami. Na tym obszarze znajdują się trzy leśne rezerwaty przyrody, w których chronione są rzadkie stanowiska cisów i wprowadzone sztucznie w przeszłości rododendrony. Początkowo Liswarta kieruje się na zachód, a następnie zmienia kierunek na północ w okolicach Krzepic. W dolnym biegu rzeka przyjmuje dwa najdłuższe dopływy, Białą Okszę i Czarną Okszę, zwane również Kocinką.

Spływ kajakowy Liswartą można rozpocząć już w Starokrzepicach, ale najbardziej interesujący odcinek rozpoczyna się w niedużej, ale historycznej miejscowości Danków, gdzie można zobaczyć ruiny XVII-wiecznego zamku Warszyckiego i Sanktuarium Maryjne. Do pokonania pozostaje około 32 km. Rzeka imponuje czystą wodą i wartkim nurtem z bystrzami, choć trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza dla początkujących kajakarzy. Podczas spływu towarzyszą nam lasy sosnowe i łąki, a na trasie można spotkać interesujące mostki i młyny wodne. Ujście Liswarty do rzeki Warty znajduje się w Kulach, ale warto przepłynąć jeszcze kilka kilometrów Wartą i zejść na ląd w malowniczym Wąsoszu, znanym z Kalwarii Wąsoskiej i bitwy z czasów powstania styczniowego, lub kontynuować spływ w kierunku Działoszyna. Aby w pełni cieszyć się tym doświadczeniem, warto zarezerwować cały weekend na spływ Liswartą.

Działalność naszej wypożyczalni koncentruje się na rzece Liswarcie i Warcie.

 Najatrakcyjniejszym, a zarazem najpopularniejszym turystycznie fragmentem rzeki jest odcinek od Dankowa do Wąsosza (nad Wartą), uważany jest przez specjalistów za stosunkowo łatwy i dostępny dla mało doświadczonych kajakarzy. Pamiętajmy jednak, że to nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku.