Trasy / szlaki kajakowe

Nasze krótkie szlaki

Krótkie spływy kajakowe

Kayak route Szyszków Zawady

Spływ Szyszków - OW Suchany

Kayak Rooute Zawady-Wladysławów

Spływ Zawady - OW Suchany

Nasze szlaki

Spływy kajakowe jednodniowe

Kayak route

Spływ Danków - OW SUCHANY

Kayak Route Zawady Wasosz

Spływ OW SUCHANY - Wąsosz Górny

Nasze szlaki

Spływy kajakowe kilkudniowe

Spływ kajakowy po Kocince spłwy kajakowy

Trasa Danków — OW SUCHANY —Wąsosz Górny

Spływu kajakowego po Liswarcie, szlak Liswarta most bujany w Zawadach

Trasa OW SUCHANY — Wąsosz Górny — Działoszyn

Trasa 3-dniowa

Spływ kajakowy po Kocince spłwy kajakowy

Spływ Danków — OW SUCHANY —Wąsosz Górny—Działoszyn

Trasa 5-dniowa

Most kolejowy Działoszyn

Spływ Danków — OW SUCHANY —Wąsosz Górny—Osjaków—Burzenin

Działalność naszej wypożyczalni koncentruje się na rzece Liswarcie i Warcie.

 Najatrakcyjniejszym, a zarazem najpopularniejszym turystycznie fragmentem rzeki jest odcinek od Dankowa do Wąsosza (nad Wartą), uważany jest przez specjalistów za stosunkowo łatwy i dostępny dla mało doświadczonych kajakarzy. Pamiętajmy jednak, że to nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku.

Wybierz trasę

Nasze szlaki

Spływu kajakowego po Liswarcie, szlak Liswarta

Szlak Kajakowy Liswarta

Spływu kajakowego po Liswarcie, szlak Liswarta most bujany w Zawadach

Szlak Rębielice Szlacheckie - OW SUCHANY

Widok z drona na szlak kajakowy Liswarty. Spływ po Liswarcie

Szlak OW SUCHANY - Wąsocz Górny

Spływ kajakowy po Kocince spłwy kajakowy

Mini spływ Kocinką

Macierz spływu kajakowego po szlaku Liswarty

Szacowany czas spływu

Szlak Kajakowy Liswarta

Szlak kajakowy Liswarty rozpoczyna się w Starokrzepicach, ma swój koniec w Działoszynie (na Warcie). Został on oznakowany w 2020 r. w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego woj. Śląskiego.
Wnioskodawcą była nasza firma, która z racji doświadczenia i znajomości rzeki była także konsultantem projektu realizowanego we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną.

Szlak kajakowy Liswarty jest pierwszym w woj. śląskim znakowanym szlakiem kajakowym.
Oznakowanie w terenie ostrzega przez potencjalnymi trudnościami na trasie (progi, bystrza, przenoski) oraz ułatwia orientację w terenie.

Szlak Rębielice Szlacheckie- OW SUCHANY

To jednodniowy spływ, który średnio trwa około 2-3.5 godziny. Trasa prowadzi przez wyjątkowo malownicze odcinki rzeki Liswarty odcinki, na których każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Ten fragment Liswarty polecamy kajakarzom początkującym jak i posiadającym już wprawę w wiosłowaniu.

Długość: 12 km

Czas spływu: 4-5h

Rodzaj trasy: średnia

Proponowaną przez nas trasę spływu kajakowego rozpoczynamy w Rębielicach Szlacheckich, tutaj zaczyna się najładniejszy odcinek Liswarty.

Wodowanie kajaków odbywa się na tzw. „wyspie”. Rzeka od tego miejsca jest malownicza i dzika, a bystrza, zwalone drzewa i kamieniste progi dają sporo adrenaliny. Po około 300 m od startu mamy okazję zrobić chwilowy przystanek, ponieważ konieczna jest kilkunastometrową przenoską. Na następną przeszkodę natrafimy w miejscowości Rębielice Szlacheckie. Jest to Mała Elektrownia Wodna zmuszająca nas do przeniesienia sprzętu prawym brzegiem rzeki przez ok. 40 metrów.

Po przepłynięciu kolejnych 6 km dotrzemy do Zawad. A kawałek dalej w miejscowości Władysławów Ośrodek Wczasowy „Suchany”, gdzie po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość zjedzenia obiadu (catering) lub zorganizowania imprezy.

Szlak OW SUCHANY - Wąsocz Górny

To jednodniowy spływ, który średnio trwa około 5-6 godzin. Trasa prowadzi przez malownicze fragmenty rzeki Liswarty. Nieuregulowane koryto, liczne meandry, powalone drzewa, konary. Urokliwy charakter oraz słabo zasiedlone tereny zachwyca każdego kajakarza. Liswartę polecamy osobom posiadającym już wprawę w wiosłowaniu i manewrowaniu kajakiem.

Długość: 19 km

Czas spływu: 5-6 h

Rodzaj trasy: średnia

Spływ kajakowy na tym odcinku Liswarty rozpoczynamy w Zawadach pod mostem drogowym na trasie nr 491 Częstochowa-Działoszyn.

Początkowo Liswarta spokojnie meandruje zakolami wśród przybrzeżnych leśnych terenów. Na prawym brzegu rzeki zlokalizowane są ośrodki wczasowe z domkami letniskowymi. Tuż przed kamiennym mostem kolejowym, znajduje się spławna przeszkoda wodna pod postacią progu wodnego (pozostałość po starym młynie). Za mostem kolejowym jest polana dogodna na biwak. Na wysokości miejscowości Władysławów, Liswarta dzieli się na dwa koryta. Zalecamy wpłynąć w prawą. Napotkamy w niej kolejny próg wodny, a za nim bystrze.

Dalej przepływamy pod dwoma drewnianymi mostkami. Przy wyższym stanie wody należy uważać, aby nie uderzyć w elementy konstrukcji. Kolejny prawobrzeżny dopływ – Kocinka wpada w Kulach. Wody Liswarty stają się spokojniejsze, nurt wolniejszy. Spływ kończymy na piaszczystej plaży, przy pomoście w Wąsoszu Górnym. Zaletą Liswarty jest jej urokliwy krajobraz, nieuregulowane koryto, słabo zasiedlone tereny w okolicy rzeki oraz otaczający brzegi wysoki las.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Mini spływ Kocinką

Rzeka Kocinka to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce, a spływy kajakowe na jej szlakach cieszą się dużą popularnością. Trasa spływu rozpoczyna się w Kuźnicy, niewielkiej miejscowości położonej nad Kocinką. 

Spływ kajakowy rozpoczyna się nie zbyt wymagająco, co pozwala na rozgrzanie mięśni i oswojenie się z wodą. Rzeka płynie spokojnie, a krajobraz składający się z pól i łąk, sprawia, że można poczuć się jak w raju. Jednak już po kilku minutach spływu, na trasie pojawiają się pierwsze przeszkody.

Pierwszą z nich jest jaz, który trzeba przepłynąć. To zadanie może wydawać się trudne, ale z doświadczeniem kajakarze radzą sobie z nim bez większych problemów. Warto zwrócić uwagę na to, by w momencie przepływania jazu utrzymać odpowiedni kąt, co ułatwi pokonanie przeszkody.

Po przepłynięciu jazu trasa staje się bardziej urozmaicona i wymagająca. Rzeka wije się pomiędzy drzewami, tworząc liczne meandry. Woda płynie tutaj szybciej.

Kolejnym punktem na trasie jest most kolejowy, który stanowi dla wielu kajakarzy nie lada wyzwanie. Most jest niski, a woda pod nim płynie bardzo szybko. Trzeba więc uważać, by nie uderzyć głową o konstrukcję mostu i jednocześnie utrzymać odpowiednią pozycję.

Po pokonaniu mostu trasa staje się nieco łatwiejsza i spokojniejsza. Rzeka płynie tutaj szerokim korytem, a woda jest spokojna. W tym miejscu można odpocząć, podziwiając piękno okolicznej przyrody.

Szacowany czas spływu kajakowego szlakiem Liswarty

Macierz czasów spływu kajakowego to tabela przedstawiająca szacunkowe czasy przebycia trasy kajakowej między dwoma punktami na rzece. W przypadku spływu kajakowego od Danków 42-165 do Wąsosza 42-110 macierz ta będzie zawierała czasy przejścia pomiędzy poszczególnymi odcinkami trasy.